Ekonomi

Afet öncesi Bursagaz’ın alması gereken önlemler

BURSA (İGFA) – Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu SOCAR Türkiye’nin iştiraki Bursagaz, deprem, yangın, sel gibi afetlerde doğal gaz konusunda yapılması gerekenler konusunda abonelerini bilgilendirmeye devam ediyor.

Bursagaz’dan yapılan açıklamada, olası tüm afetler öncesinde alınacak önlemlerin, afet sırasında ve sonrasında abonelere kolaylık sağlayacağı vurgulandı. Alınacak önlemler şöyle açıklandı: “Bursagaz’ın onayı olmadan doğalgaz tesisatlarında gelişigüzel değişiklik yapılmamalıdır. Doğalgaz bina/apartman giriş vanasının yeri öğrenilmelidir. Doğalgaz yakma cihazları bu şekilde monte edilmelidir. sallanmayacak ve gelişigüzel bir sarsıntıyla hareket ettirilemeyecek şekilde ayarlanmalıdır.Kombi, şofben, radyatör ve boruların döşeneceği duvar nem, eğim ve uygunluk açısından uzmanlar tarafından kontrol edilmelidir.

Afet riski ortadan kalktıktan sonra doğalgaz bina/daire girişindeki vana kapatılmalıdır. Gaz kaçağı durumunda kapı ve pencereler açılmalıdır. Elektrik anahtarları kıvılcım oluşturabileceğinden açılıp kapatılmamalıdır. Telefonlar, asansörler ve kapı zilleri kullanılmamalıdır. Su ısıtıcıları, kombiler, bacalar ve havalandırma ızgaraları gibi doğal gaz yakan cihazlar kontrol edilmelidir. Baca cihazları ve bacalar yetkili firmalar tarafından kontrol edilmelidir. Esnek bağlantı boruları kontrol edilmeli, sızdırmazlık özelliğini kaybetmiş olanlar yetkili firmalar tarafından değiştirilmelidir. Rastgele bir yangın çıkması durumunda itfaiye ile 187 Doğal Gaz Acil Limiti aranmalı ve bina girişindeki vanadan doğalgaz akışı kesilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu