Haber

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Türkiye’ye tahıl koridoru övgüsü

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Türkiye ve BM’nin desteğiyle gerçekleştirilen Karadeniz Tahıl Girişimi, Ukrayna ve Rusya’nın küresel gıda güvenliğini iyileştirme olasılığını ortaya koydu” dedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nun Ukrayna Özel Acil Durum Oturumu’nda konuştu. Guterres, Rusya’nın yaklaşık bir yıldır devam eden işgal girişiminin Ukrayna dışında da etkilerinin olduğuna değindi. Guterres, tüm BM üyelerinin başka bir devletin toprak bütünlüğüne ve siyasi bağımsızlığına yönelik güç kullanma tehdidine karşı çıkması gerektiğini hatırlatarak, “Başından beri söylediğim gibi Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısı ülkemizin temel taşlarını ve değerlerini sarsmaktadır. çok taraflı sistem.” Guterres, BM’nin bu unsur çerçevesinde duruşunun çok net olduğunu vurgulayarak, Ukrayna’nın tanınmış sınırları içinde egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne bağlı olduklarını ifade etti.

Türkiye’nin çabalarına övgü

Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu insani krize değinen Guterres, halkın yaklaşık yüzde 40’ının insani yardıma muhtaç durumda olduğunu ve temel altyapıların hedef alındığını belirtti. BM olarak Ukrayna’ya takviye kuvvet sağlamak için birçok girişimde bulunduklarını hatırlatan Guterres, bu konuda tüm üye devletlerden tam destek istedi. Türkiye’nin tahıl koridoru konusundaki çabalarına övgüyle söz eden Guterres, “Karadeniz Tahıl İnisiyatifi, Türkiye ve BM’nin desteğiyle Ukrayna ve Rusya için küresel gıda güvenliğini geliştirme olasılığını ortaya koymuştur.”

“Çatışma devam ettikçe bunu başarmamız zorlaşıyor. Kaybedecek vaktimiz yok.”

Guterres, savaşın bölgesel istikrarsızlığı ve küresel gerilimi artırdığına ve önemli sorunlara kaynak tahsis edilmesini zorlaştırdığına işaret ederek, nükleer silah kullanımına yönelik örtülü tehditlerin kabul edilemez olduğunu söyledi. Guterres, “Savaş çözüm değil, sorundur” dedi. Kaybedecek vaktimiz yok” dedi. – NEW YORK

bolvadinajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu