Haber

Gazze Sağlık Bakanlığı: El Megazi mülteci kampı bombalandı

Hamas’ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin merkezinde bulunan El Megazi mülteci kampını vurduğunu duyurdu. Filistin haber ajansı WAFA Saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 51 kişinin öldürüldüğü açıklandı. Bakanlık açıklamasında en az 30 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, El Cezire Televizyonu da bölgedeki doktorların haberine göre en az 45 kişinin öldüğünü duyurdu. Daha önce de Cibaliye mülteci kampı vurulmuştu ve Hamas’ın verdiği bilgiye göre en az 195 kişi hayatını kaybetmişti.

Ancak bu açıklamalar bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı. İsrail Ordusu konu hakkında resmi bir açıklama yapmazken, medyada yer alan haberlerin incelendiği belirtildi.

BM Filistinli Mültecilere Yardım Örgütü’nün (UNRWA) verilerine göre 600 dönümlük alanı kapsayan El Megazi mülteci kampında 33 bin kişi yaşıyor. Sokakların oldukça dar olduğu kampta insanların bir arada yaşamak zorunda kaldığı belirtiliyor. Mülteci kampında yaşayan Filistinlilerin saldırıların yanı sıra uzun süredir yoksullukla da mücadele ettiğine dikkat çekiliyor.

İsrail Ordusu’ndan bugün yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nde radikal İslamcı Hamas’a yönelik kara operasyonlarının başlatılmasından bu yana 2 bin 500 noktanın hedef alındığı kaydedildi.

dpa,rtr / HT,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu