Haber

Pentagon, ABD üzerinde bir Çin istihbarat balonu tespit ettiklerini iddia ediyor

Telekonferans usulü ile gazetecilere açıklama yapılması Pentagon sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, “ABD hükümeti, ABD anakarası üzerinde yüksek irtifa gözetleme balonu tespit etti ve şu anda takip ediyor. Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD) da dahil olmak üzere ABD hükümeti balonu yakından izliyor. fiziksel veya askeri bir tehdit oluşturmaz”terimleri kullandı.

Bu tip balon olaylarının ‘daha önce de yaşandığını’ hatırlatan Ryder, söz konusu balonun tespit edildikten sonra istihbarat toplamaması için gerekli önlemleri aldıklarını söyledi.

Ryder’ın ardından gazetecilere açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi şu bilgileri verdi:

“Bu yüksek irtifa gözetleme balonunun Çin’e ait olduğundan eminiz. Bu tür balonlar birkaç yıl önce gözlemlendi. Başkan (Joe) Biden bu konuda bilgilendirildi ve askeri bir seçenek talep etti. (Savunma) Sekreteri (Loyd) Austin Filipinler yolunda. “Üst düzey savunma yönetimini topladı. Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ve NORAD Komutanı Orgeneral Van Herk, parçaların düşeceği yerlerde oluşacak riskler nedeniyle balona saldırı yapılmamasını tavsiye etti.”

Yetkili, balonun ABD’den istihbarat toplama yeteneğini zayıf olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Konunun ciddiyeti konusunda ABD’nin Çinli yetkililerle temasa geçtiğini belirten yetkili, balonun önceki gün Montana eyaletinin üzerinde olduğunu (ABD’nin Montana eyaletinde nükleer silahları olduğunu) ve düşürülmesi halinde kalıntılarının kaldığını söyledi. yerde büyük hasara neden olabilir.

Özellikle balonun rotası Amerika Birleşik Devletleri’nin hassas tesislerini devre dışı bıraktığını.Ancak istihbarat toplama kapasitesinin zayıf olduğunu ve Amerikan ordusunun gerekli önlemleri almaya devam ettiğini belirtti.​

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu