Haber

Pentagon: ABD’nin Suriye’deki hava saldırısı İran yanlısı grupların eylemlerine yanıttı

Pentagon Sözcüsü Yardımcısı sabrina singhbasın toplantısında, Suriye’ABD uçaklarının gerçekleştirdiği hava saldırısına ilişkin de bilgi verdi.

Singh, ABD Lideri’nin talimatıyla Suriye’nin doğusunda İran Devrim Muhafızları’na (IRGC) bağlı gruplara ait bir silah deposunun ABD Merkez Komutanlığına (CENTCOM) bağlı iki F-16 savaş uçağı tarafından vurulduğunu belirtti.

Singh, bu operasyonla bölgedeki ABD üslerine yönelik saldırılardan İran’ın sorumlu tutulduğuna dair net bir açıklama yapılmaya çalışıldığını kaydetti. “Bu hava saldırıları, Devrim Muhafızları ve ilgili grupların hem Suriye hem de Irak’taki ABD üslerine yönelik devam eden tehdit ve saldırılarına yanıt olarak gerçekleştirildi.” söz konusu.

Singh, söz konusu ABD hava saldırısının İsrail-Hamas çatışmasına yaklaşımında bir değişikliğe işaret etmediğini belirterek, ABD’nin hukuki savunma hakkını kullandığını ve bölgede bu çatışmayı tırmandırma niyetinde olmadığını savundu.

Öte yandan Singh, 17 Ekim’den bu yana ABD ve koalisyon güçlerine insansız hava araçları ve roketlerle 24’ü Irak’ta, 22’si Suriye’de olmak üzere toplam 46 saldırı düzenlendiğini ve toplamda 56 saldırının gerçekleştirildiğini bildirdi. Bu saldırılarda vatandaşlar hafif yaralandı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu