Haber

Şırnak’ta nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kuşlar koruma altına alındı

Şırnak’ın Silopi ve İdil ilçelerinde nesli tükenme tehlikesi altında olan 3 kızıl şahin, skops ve 2 saker şahin koruma altına alındı.

Şırnak Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürü Orhan Kalay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Silopi ve İdil’de farklı tarihlerde vatandaşlar tarafından doğal ortamda yaralı ve bitkin halde bulunan 3 adet kızıl şahin ve skops ile jandarma tarafından bulunan 2 adet saker şahini teslim aldıklarını söyledi. Ekipler İdil ilçesinde bir araçta.

Hayvanların tedavilerinin veteriner gözetiminde devam ettiğini belirten Kalay, “2 adet saker şahin ve 2 adet kızıl atmacanın tedavileri tamamlanmak üzere olup uçabilecek seviyeye geldiler. Bu kuşları doğal ortamlarına salmayı planlıyoruz.” Önümüzdeki hafta habitatına kavuşacağız. 1 adet kızıl şahin ve ishak kuşunun tedavileri belli bir süre daha devam edecek. Onlar araçlarında.” “2 şahini olan kişiye toplam 70 bin 390 lira para cezası uyguladık.” söz konusu.

Kalay, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu kuş cinsine karşı vatandaşları duyarlı olmaları konusunda uyardı.

karsiyaka-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu