Haber

Hatay’da sahipsiz hayvanlar sahiplendirilmek üzere farklı illere götürülebiliyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen Hatay’da sahipsiz hayvanlar toplanarak belediye veya gönüllü sivil toplum kuruluşları tarafından sahiplendirilmek üzere farklı illere nakledilebiliyor.

Valilikten yapılan açıklamada, depremin ardından çok sayıda hayvanın sahipsiz kaldığı veya sahiplerine ulaşılamadığı belirtildi.

Bu hayvanların beslenme işkencesine maruz kalmaya başladığının gözlemlendiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre hayvanların refahını korumak ve yaşamalarını sağlamak, insan ve çevre sağlığına yönelik kaçınılmaz tehditlerle karşı karşıya kalmamak adına, ihtiyaç halinde ilimiz Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, , gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde sokak hayvanlarına hayvan refahına uygun araç ve ekipman temin edilebilir.Toplanan sokak hayvanlarından yasaklı tür olarak tanımlanan hayvanlar belediye bakımevlerine gönderilebilir ve diğer hayvanlar gönderilebilir. istekli kuruluşlarla işbirliği içinde Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Hatay İl Şube Müdürlüğü’ne sahiplenilmesi veya bildirilmesi kuralı ile farklı illere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu